9.08.2007

Kuran yasaklansın mı?

Hürriyet gazetesinde şöyle bir haber var:
Hollanda’nın aşırı sağcı lideri Geert Wilders, yine İslam’a dil uzattı. Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders, Kuran’ı Nazi lideri Adolf Hitler’in "Mein Kampf" (Kavgam) kitabına benzetti. Daha önce Kuran’ın şiddet unsurlarından temizlenmesi için sansür isteyen Wilders, bu kez Kuran’ın satışının, ev ve camilerde bulundurulmasının yasaklanmasını talep etti.

Wilders bu görüşünü De Volkskrant Gazetesi’nde yayınlanan mektubunda ifade etti. Haftasonu "eski Müslümanlar"dan oluşan bir grubun lideri olan 22 yaşındaki İranlı İhsan Jami’nin saldırıya uğraması üzerine yazmaya karar verdiğini belirten Wilders, "Tıpkı Kavgam kitabı gibi bu sefil kitabı yasaklayın. Bir sinyal yollayın ve Kuran’ın bu ülkede asla şiddete esin kaynağı olamayacağını gösterin" dedi. "Allah, artık inanmayana idam cezasını uygun görüyor" diye yazan Wilders, Jami’ye yönelik saldırının ardında da bu eğilimin yattığını savundu.

Hollanda’daki Müslüman örgütlerinin çatı kuruluşu olan CMO’nun Başkanı Ayhan Tonca, "Tipik Wilders. Gülünç bir fikir. Şu aralar pek haber olacak şey yok o da yaratmak istiyor" dedi.
Ayhan beyin belirttiği gibi gerçekten de gülünç bir fikir. Kuran'ın yasaklanması aşırı dincilerin şiddete başvurmasını engelleyecek mi? Elbette engellemeyecek. Böyle bir yasağın ancak ve ancak sembolik bir anlamı olabilir. Geert beyin derdi Hollanda'nın bir Hıristiyan ülkesi olduğu mesajının verilmesi. Yoksa Kuran'ın yasaklanmasıyla din adına uygulanan şiddetin ortadan kalkmayacağını kendisi de biliyordur.

Bence hiçbir dini kitap yasaklanmamalı. Tevrat, İncil ve Kuran özellikle okutulmalı ki insanlar aslında bu kitaplardaki gibi bir Tanrı'nın varolmadığını görsün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder