7.10.2012

Bağımsız Yargı?

Fofoğraf: t24.com.tr
Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Nisan 2011'de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada tutuklu gazetecilerin çokluğu ve Ahmet Şık'ın basılmamış kitabı nedeniyle tutuklanması konularında gelen eleştirilere Başbakan yargı bağımsızlığına vurgu yaparak "Yargıya müdahele edemeyiz" cevabını veriyor. Bu konuya değindiğim yazımı şu sözlerle bitiriyordum: 
TBMM, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın bu olaydaki tavırları göz önüne alındığında bu ortamda Erdoğan'ın söylediği gibi yargının bağımsızlığından söz edilebilir mi? Hakim ve savcıların böyle bir ortamda bağımsız hareket edebileceklerinin garantisi var mıdır?
Bu olayın üstünden çok uzun bir süre geçmemişken Erdoğan'ın BDP'li milletvekillerine sopayı aba altından değil açık açık gösterirken sarfettiği şu sözler sanırım Türkiye'de yargının ne kadar bağımsız(!) olduğunu net bir şekilde gözler önüne sermeye yetmektedir: "Yargıya zaten gerekenleri söyledik, yargı da gereğini yapıyor, biz de Parlamento'da gereği neyse onu yapacağız."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder